جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 72021
  تاریخ انتشار : 11 فروردین 1394 11:44
  تعداد بازدید : 606

  رئیس دادگستری کرمانشاه در گفت‌و‌گو با میزان خبر داد

  مجازات جایگزین حبس با ارائه خدمات عام المنفعه از سوی مجرمان

  رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: مجازات جایگزین حبس با ارائه خدمات عام المنفعه از سوی مجرمان و مته مان به صورت پایلوت در استان کرمانشاه با هدف کاهش جمعیت کیفری زندان ها آغاز شده است.

  «محمدرضا عدالتخواه» در گفت و گو با میزان درباره اهمیت مجازات های جایگزین حبس و نقش آن در کاهش جمعیت کیفری زندان ها اظهار کرد: قانونگذار در مجازات اسلامی برای جرایم خرد، سبک و جرایمی که به طور مطلق غیرعمدی هستند مانند تصادفات و همچنین جرایم مربوط به موضوعات پزشکی که غیرعمدی رخ می هد و جرایم عمدی که حبس تا یکسال را دارند برای آن ها مجازات جایگزین حبس تعیین کرده است. 

  وی تصریح کرد: بر اساس قانون افرادی که شرایط لازم را داشته باشند به جامعه خدمات عام المنفه ارائه می دهند و این نوع اقدام جایگزین حبس می شود و دیگر نیازی به زندانی شدن این افراد نیست. 

  عدالتخواه افزود: اجرای طرح پایلوت مجازات جایگزین حبس برای افراد شاغل و کمتر از ۱۸ سال ۴ ساعت در روز و افراد غیرشاغل و بیکار ۸ ساعت در روز انواع کار ها مشخص شده که باید انجام دهند. 

  وی خاطر نشان کرد: استفاده از تخصص افراد تحصیلکرده و باتجربه در جامعه یکی دیگر از مجازات های جایگزین حبس است. 

  رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: مجازات جایگزین حبس از سوی نهادهای ارفاقی باعث می شود تا حجم ورود افراد به زندان ها کاهش یابد. 

  وی اضافه کرد: زندان باید جایگاهی برای مجازات و تنبیه افراد شرور و جرایم خشن باشد و افراد در زمینه جرایم جزیی و پیش پا افتاده و خرد که غالبا اجتناب ناپذیر است به زندان نروند. 

  عدالتخواه افزود: طرح مجازات جایگزین حبس در استان کرمانشاه در محلی به طول ۴۰ کیلومتر در بین اسلام آباد، کرند و دالاهو به صورت پایلوت اجرایی می شود و مته مان برای درختکاری به این مناطق می روند زیرا دادگاه برای مجازات آن ها ۷ هزار ساعت حکم دادند. 

  وی ادامه داد: مرحله بعدی اجرای طرح مجازات جایگزین حبس در استان کرمانشاه و در کنار رودخانه قره سو انجام می شود و نظافت فضای سبز توسط مته مان انجام می گیرد. 

  رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: مدیران و روسای دادگستری ها با جلسات و تعامل با قضات آن ها را برای اجرای طرح مجازات جایگزین حبس تشویق کنند و در واقع انگاره و تلقی نسبت به تعیین مجازات و مجرمین تغییر کند. 

  عدالتخواه در پایان گفت: تغییر روش سنتی قطعیت حبس به سوی نهادهای ارفاقی و همچنین نگرش قضات راهکاری موثر و مهم در کاهش جمعیت کیفری زندان ها است تا افراد مجرمی که به جامعه آسیب وارد کردند و مرتکب جرم شدند با ارائه خدمات آسیب را جبران کنند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28119489
اکنون :
15