جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 71352
  تاریخ انتشار : 23 اسفند 1393 13:37
  تعداد بازدید : 825

  سخنگوی شورای نگهبان:

  سلایقی که مرز خود را با دشمن اعلام کرده اند، امکان شرکت در انتخابات را دارند

  سخنگوی شورای نگهبان گفت: همه سلیقه هایی که داخل نظام جمهوری اسلامی هستند و به موقع مرزبندی های خود را به دشمنان ملت اعلام کرده اند، امکان شرکت در انتخابات را قانونا دارند، نه این که ما بخواهیم به آنها اجازه دهیم.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نجات الله ابراهیمیان در نشست خبری روز شنبه با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تصویب و بررسی لایحه بودجه 94 تا پایان سال انجام خواهد شد؟ گفت: با توجه به تعداد و نوع ایراداتی که به لایحه بودجه 94 گرفته شد، تصور نمی کنم رفع این ایرادات نیاز به زمان زیادی داشته باشد.

  سخنگوی شورای نگهبان ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال جاری ایرادات مطرح شده درباره لایحه بودجه 94 از سوی مجلس رفع شود و پس از ارسال این لایحه به شورای نگهبان توسط این مرجع مورد بررسی قرار گیرد.

  سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نسبت به ادعای پرداخت پول از سوی یکی از مقامات دولتی سابق به نماینده ها، سند یا اسمی به شورای نگهبان ارسال شده است یا خیر گفت: تاکنون اطلاعی در این زمینه به دست ما نرسیده و ما نیز به همان اندازه که در رسانه ها مطرح شده، اطلاع داریم، اما اگر هر تصمیم قانونی قابل ترتیب اثر به دست ما برسد، در موعد رسیدگی به صلاحیت آن را مد نظر قرار می دهیم.

  خبرنگاری نظر شورای نگهبان را درباره صحبت های وزیر کشور مبنی بر ورود پول کثیف به انتخابات پرسید که ابراهیمیان در این باره گفت: راجع به کم و کیف این ادعا و مستندات آن باید به گوینده محترم مطلب مراجعه کنید، ولی من به وزیر محترم عرض می کنم برخی از آنچه که ذکر شده دارای عناوین مجرمانه است و رسیدگی به آنها در صلاحیت شورای نگهبان نیست. ما معمولا از تمام اطلاعات موثق واصله در موعد بررسی صلاحیت ها بهره گیری خواهیم کرد.

  وی افزود: بنابراین طبق قوانین، نهادهای دیگری هستند که به اعلام جرایم می پردازند و به آنها رسیدگی می کنند؛ لذا در صورتی که به این امر هم رسیدگی شود قطعا نتایج رسیدگی های قانونی مورد توجه ما قرار خواهند گرفت.

  خبرنگاری نظر کارشناسی ابراهیمیان درباره بندهای تصویب شده سیاست های کلی انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام را خواست که سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: آنچه در حال تهیه است، پیش نویس سیاست های کلی انتخابات است. سیاست های کلی بعد از طی شدن مراحل شکل گیری توسط مقام معظم رهبری ابلاغ خواهد شد و هنوز تا این زمان فاصله دارد؛ بنابراین شاید اظهارنظر کارشناسی درباره آن ضرورت نداشته باشد.

  سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره نظر این مرجع نسبت به طرح استانی شدن انتخابات گفت: هنوز چنین حرفی به ما نرسیده که درباره آن نظر دهیم. فقط باید اشاره کنم که یک سابقه اظهارنظر نسبت به طرحی با این نام داریم که در آنجا به ترتیبی که استانی شدن انتخابات پیش بینی شده بود، این طرح مغایر قانون اساسی تشخیص داده شد، اما اینکه آیا طرح های بعدی تکرار همان طرح است باید منتظر بمانیم.

  وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برگزاری همزمان انتخابات های خبرگان و مجلس به کیفیت انتخاب مردم لطمه نمی زند گفت: این که انتخابات ها به صورت همزمان برگزار شود تصمیم قانون گذار است. شورای نگهبان مجری قانون است. بنابراین ما درباره این که آیا برگزاری همزمان راه حل خوبی است یا خیر نظری نداریم اما نظر شخصی من این است که در بسیاری از نظام های حقوقی این گونه تدابیر اندیشیده می شود.

  خبرنگاری از ابراهیمیان پرسید افراد با چه سابقه هایی نباید در انتخابات آتی مجلس ثبت نام کنند؟

  سخنگوی شورای نگهبان گفت: ثبت نام حق قانونی هر کسی است که می خواهد کاندیدا شود. شرایط داوطلبی در قانون انتخابات آمده است. هر کسی در بدو امر خودش داور صلاحیت های خود است و باید شرایط خود را با قانون انتخابات تطبیق دهد و اگر واقعا به این نتیجه رسید که این شرایط را ندارد و یا موانعی در امور بوده است، عقل اقتضاء می کند کار بیهوده انجام ندهد و ثبت نام نکند. اگر ثبت نام کرد سپس نوبت به داوری ما در شورای نگهبان می رسد.

  ابراهیمیان گفت: همه سلیقه هایی که داخل نظام جمهوری اسلامی هستند و به موقع مرزبندی های خود را به دشمنان ملت اعلام کرده اند امکان شرکت در انتخابات را قانونا دارند، نه این که ما بخواهیم به آنها اجازه دهیم.

  ابراهیمیان در ادامه اظهار کرد: نشست امروز چهارمین و آخرین نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان در سال 93 است. در سال 93 امر اطلاع رسانی به عنوان یکی از اقدامات شورای نگهبان به کمک اصحاب رسانه به خوبی انجام شد و در این سال ما 44 مصوبه را در قالب طرح یا لایحه در شورای نگهبان بررسی کردیم.

  سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: از این تعداد، 32 مصوبه پس از رفع مغایرت با قانون اساسی یا شرع به تایید شورای نگهبان رسیده و 12 مصوبه نیز هنوز به شورای نگهبان اعاده نشده اند که آخرین آن ها لایحه بودجه است.

  وی گفت: در سال 93، 82 اساسنامه دولتی توسط شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت که از این تعداد 77 مورد به تصویب رسید، یک مورد با ایراد مواجه شد و چهار مورد دیگر نیز در دست بررسی است.

  سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: در سال 93 فقهای شورای نگهبان به 49 مورد از استعاملات دیوان عدالت اداری درباره تطابق مصوبات دولتی با شرع پاسخ دادند که در 36 مورد نظر فقها بر عدم مخالفت این مصوبات با شرع و در شش مورد دیگر مخالفت مصوبات با شرع اعلام شد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28135241
اکنون :
76