جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 71118
  تاریخ انتشار : 20 اسفند 1393 14:26
  تعداد بازدید : 741

  معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور در گفت‌وگو با میزان مطرح کرد

  تاکید به برگزاری منظم جلسات شورای حفظ حقوق بیت المال/ انتقاد از ضعف نظارت در مقابله با زمین خواری

  معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور گفت: جلسات شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی ملی و منابع طبیعی باید حداقل 15 روز یکبار تشکیل شود ولی بعضی وقت ها می بینم که این جلسات شش ماه یکبار برگزار شده و به طور قطع در این فاصله ممکن است تخلفی در رابطه با حفظ منابع طبیعی اتفاق بیفتد.

  دکتر «غلامرضا انصاری» در گفت وگو با میزان در رابطه با خلا ءهای قانونی مبارزه و برخورد با زمین خواری اظهار کرد: در بحث برخورد با تصرفات غیرمجاز خلا ء قانونی وجود ندارد، بلکه مشکل اصلی اینجاست که برخی مسئولانی که ماموریت حفاظت از اراضی ملی را به عهده دارند به وظایف و تکالیف خود به خوبی عمل نمی کنند.

  وی افزود: مسئولان متولی حفاظت از اراضی ملی باید قبل از اینکه زمین خواران دنبال تصرف زمین بروند، وظیفه خود را در نگهداری از زمین انجام دهند و وارد عمل شوند. اگر دولت و مسئولین متولی حفاظت از اراضی ملی قبل از اینکه تصرف زمین صورت گیرد اقدامات پیشگیرانه انجام دهند آمار تصرفات اراضی ملی کاهش پیدا می کند.

  از ظرفیت شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی ملی و منابع طبیعی استفاده شود

  وی بر استفاده از ظرفیت شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی ملی و منابع طبیعی با هدف مبارزه با زمین خواری تاکید کرد و افزود: توجه به شورای حفظ بیت المال در استان ها که به ریاست رئیس کل دادگستری و دبیری دادستان تشکیل می شود از جمله اقداماتی است می توان با هدف مقابله با زمین خواری انجام داد.

  معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور تاکید کرد: جلسات شورای حفظ حقوق بیت المال باید حداقل 15 روز یکبار تشکیل شود ولی بعضی وقت ها می بینم که این جلسات شش ماه یکبار برگزار شده و به طور قطع در این فاصله ممکن است تخلفی در رابطه با حفظ منابع طبیعی اتفاق بیفتد.

  اختصاص شعب ویژه برای رسیدگی به پرونده های زمین خواری

  انصاری به دیگر راهکارهای مقابله با وقوع جرم زمین خواری اشاره کرد و گفت: حتی می توان با همکاری رئیس دادگستری تدابیری اندیشید که شعبه ای ویژه در این رابطه اختصاص یابد و خارج از نوبت به پرونده های زمین خواری رسیدگی شوند، چون هر چه زمان طولانی شود متصرفان زودتر به اهداف خاص خودش می رسند.
  معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور یادآور شد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یا سایر سازمان های متولی زمین، می توانند اقداماتی را برای جلوگیری از ثبت سند این اراضی انجام دهند. شهرداری ها خیلی راحت می توانند کارهایی را انجام دهند که از طریق آن ها حریم اراضی مشخص شود.

  انتقاد از سازوکارهای موجود در ثبت اراضی تصرف شده توسط زمین خواران

  وی با انتقاد از سازوکارهای موجود در ثبت اینگونه اراضی، ادامه داد: همین کاری که زمین خواران و کوه خواران در رابطه با تصرف اراضی انجام می دهند را سازمان های متولی باید زودتر انجام دهند. ما می بینیم یک زمین بایر رها شده است و افرادی به راحتی با زد و بندهایی که در سازمان های مختلف دولتی و غیردولتی وجود دارد اقدام به ثبت سند می کنند و بعد با کمک همان افراد اندکی که در سازمان ها حضور دارند شروع به تفکیک و فروش اراضی ملی کرده و به راحتی برای آن پروانه ساخت صادر می شود و حتی مجوز انشعابات آب و برق می گیرند.

  به گفته برای مقابله با زمین خواری در بخش نظارتی ضعیف عمل کرده ایم و مسئولان سازمان های متولی باید قبل از اینکه تصرفی صورت بگیرد، با یکدیگر هماهنگ شوند. 

  دادستان ها نقش مهمی در پیشگیری از وقوع زمین خواری دارند

  وی با بیان اینکه اجرای بخشنامه اخیر رئیس قوه قضاییه نقش بزرگی در جلوگیری از تصرفات غیرقانونی خواهد داشت، افزود: در بخشی از این بخشنامه عنوان شده که دادستان ها می توانند به موضوع زمین خواری بدون شکایت دستگاه های اجرایی و به عنوان مدعی العموم وارد شوند که اقدام بسیار مناسبی است؛ چراکه دادستان نماینده جامعه در مقابله با جرایم و ناهنجاری های موجود است و اگر مورد خلاف قانون و مقرراتی دیده شود باید این موضوع را رصد کرده و به آن وارد شود. 

  انصاری با اشاره به این مطلب که دادستان ها نقش مهمی در پیشگیری از وقوع زمین خواری دارند، ادامه داد: متاسفانه در ایام عید، زمین خواران از تعطیلی سازمان های متولی سوءاستفاده کرده و تصرف زمین را شروع می کنند، حتی در مسیرهایی که در بیابان وجود دارد و قرار است در آینده جاده شوداقدام به بذرپاشی می کنند که بر اثر باران های بهاری سبز شود و بعد کارشناس به این زمین ها برده و با اخذ تامین دلیل اقدام به تصرف این اراضی می کنند در حالی که مسئولین متولی باید قبل از انجام این اقدامات توسط متصرفین جلوی آن ها و نگذارد این تصرف صورت بگیرد تا بعد پرونده برای این افراد تشکیل شود.

  تاکید بر نظارت بیشتر بر عملکرد کارمندان سازمان های متولی زمین خواری

  انصاری در پایان بر نظارت بیشتر بر عملکرد کارمندان سازمان های متولی زمین خواری تاکید کرد و گفت: برخی تصرفات اراضی ملی جز با همکاری کارمندان سازمان های امکان پذیر نیست، بنابراین بحث برخورد با کارمندان متخلف باید در اولویت قرار گیرد؛ علاوه براین باید نظارت ها بیشتر شده تا اگر خدای نکرده کارمندی قصد تخلف در این زمینه را داشت از این کار خود پشیمان شود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28119085
اکنون :
10