جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 37973
  تاریخ انتشار : 21 آبان 1392 11:5
  تعداد بازدید : 598

  دیده‌بان حقوق بشر خواستار شد:

  توجه بیشتر دولت سومالی به اتهام تجاوز دسته جمعی به یک زن

  دیده بان حقوق بشر از مقامات سومالی خواست تا تحقیقات جدید و عادلانه ای را در مورد اتهام تجاوز دسته جمعی چند سرباز به یک زن آغاز کند.

  elnashra4.jpg8.jpgبه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک زن سومالیایی در نهم اوت 2013 مدعی شد که توسط نیروهای دولتی در منطقه‌ای واقع در شمال پایتخت این کشور ربوده شده و آن‌ها سپس او را به سربازهایی که به نظر می‌آید از نیروهای اتحادیه آفریقا بودند تحویل داده‌اند.

  وی می‌گوید که این سربازان به طور دسته جمعی او را مورد تجاوز قرار داده و بعد از آن در خیابان‌های اطراف شهر رها کرده‌اند، در حالی که دولت علیرغم گذشت سه ماه از این حادثه تاکنون به درستی آن را مورد بررسی قرار نداده و حمایت‌های لازم را به این قربانی ارائه نکرده است.

  سرپرست بخش حقوق زنان در دیده‌بان حقوق بشر در این باره گفت: به نظر می‌آید مقامات سومالی به جای بررسی جدی و کامل این اتهام سعی دارند آن را نادیده بگیرند. همچنین به نظر می‌رسد که مسئولان امنیتی این کشور می‌کوشند کسانی که خشونت‌های جنسی را گزارش می‌دهند و آن دسته را که به قربانیان این خشونت‌ها کمک می‌کنند سرکوب کنند.

  دولت سومالی یک روز پس از گزارش این حادثه اعلام کرد: کمیته‌ای را جهت بررسی حادثه، شناسایی عاملان آن و کشف ریشه‌های وقوع این حادثه تشکیل داده است. این کمیته قرار بود طی 60 روز تحقیقات خود را کامل کند و نتیجه را به نهادهای مربوطه ارائه دهد، اما تاکنون اطلاعاتی در مورد روند انجام تحقیقات منتشر نشده است.

  سازمان‌های جامعه مدنی در سومالی در ششم نوامبر بیانیه‌ای را منتشر و در آن در مورد صحت تحقیقات ابراز نگرانی کردند و از دولت خواستند تا به تعهدات خود مبنی بر بررسی کامل این اتهام و ارائه نتیجه نهایی آن عمل کند.

  دیده‌بان حقوق بشر پس از گفت‌وگو با قربانی این حادثه و بررسی شواهد موجود و اسناد بیمارستان دریافته است که ادعای وی به واقعیت نزدیک و وی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است.

  وی می‌گوید که علیرغم آگاهی از عواقب این کار دست به گزارش این حادثه زده است و خانواده او اکنون با مشکلات زیادی روبرو هستند.

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، کارکنان دستگاه‌های امنیتی سومالی، از جمله پلیس سرویس‌های اطلاعاتی و ارتش نه تنها برای حل این پرونده کمکی نکرده‌اند، بلکه کسانی را که به نوعی در این پرونده دخالت داشته‌اند، همچون سازمان‌هایی که به قربانی کمک‌های پزشکی ارائه داده‌اند یا خبرنگاری که با وی مصاحبه کرده است، مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند.

  هیات اتحادیه آفریقا در سومالی در گفت‌وگو با دیده‌بان حقوق بشر این اتهام را رد و اعلام کرد صحبت‌های این زن بی‌ اساس است، اما شواهدی که ثابت کند این اتهام معتبر نیست ارائه نکرده است.

  دیده‌بان حقوق بشر در پایان هشدار داد: مقامات سومالی و اتحادیه آفریقا نمی‌توانند اتهام خشونت‌های جنسی نیروهایشان را نادیده بگیرند و موظفند تحقیقاتی کامل، عادلانه و مرتبط با حادثه مذکور آغاز و عاملان آن را مسئول بدانند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28119489
اکنون :
14