جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 37941
  تاریخ انتشار : 21 آبان 1392 8:51
  تعداد بازدید : 348

  تشخیص آلایندگی صنایع فقط بر عهده محیط زیست است

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر اینکه سازمان متبوعش تنها مرجع تشخیص آلایندگی صنایع در ایران محسوب می شود، تاكيد كرد.
  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با تأکید بر اینکه سازمان متبوعش تنها مرجع تشخیص آلایندگی صنایع در ایران محسوب می‌شود، ابراز داشت: تشخیص اینکه یک واحد صنعتی آلایندگی دارد یا نه، تنها برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است و هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند در این زمینه اظهارنظر کند.
   
  ابتکار که در پاسخ به مشکلات متعدد آلایندگی صنایع در استان سمنان از جمله کارخانه «فروسیلیس» ایران توضیحاتی ارائه می‌کرد، اذعان داشت: اندازه‌گیری آلایندگی صنایع براساس استانداردهایی صورت می‌گیرد که از قبل تدوین شده است.
   
  وی اضافه کرد: این اندازه‌گیری‌ها در برخی از واحدهای تولیدی براساس تجهیزاتی است که به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند و اطلاعات را به این سازمان انتقال می‌دهند.
   
  وی تأکید کرد: در برخی دیگر از واحدهای صنعتی نیز نمونه‌گیری‌های مستمری انجام شده و در سازمان حفاظت محیط زیست مورد بررسی قرار می‌گیرد.
   
   
   
  معادن رها شده یکی از منشأ‌های ریزگردهاست
   
  ابتکار همچنین معادن رها شده در اقصی‌نقاط کشور را یکی دیگر از منشأ‌های تولید ریزگردها دانست و گفت: ریزگردها منشأ داخلی نیز دارند و به طور عمده، تالاب‌های خشک شده و مراتع بدون پوشش گیاهی و بیابان‌هایی که دستخوش تغییراتی شده‌اند در این امر مؤثر هستند.
   
  وی ادامه داد: شماری از معادن در سراسر کشور بهره‌برداری و سپس به حال خود رها شده است و این امر آثار و عوارضی را برای شهرها و مردم همجوار آنها به سبب تولید ریزگردها به دنبال دارد.
   
   
   
  استان درگیر ریزگردها هستند
   
  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با بیان اینکه 23 استان کشور در فصول مختلف درگیر ریزگردها می‌شوند، اظهار کرد: منشأ اصلی ریزگردها، کشور عراق است که البته اردن، سوریه و عربستان نیز در این زمینه دخیل هستند.
   
  ابتکار افزود:‌ خشک شدن تالاب‌های مرزی و برخی مناطق داخلی نیز سبب شده است عوامل تشدید ریزگردها افزایش یابد.
   
  وی گفت: طرح‌های مختلفی در سطح بین‌المللی به منظور کنترل ریزگردها و کاهش آسیب‌های آن در دست اجرا است و کشور عراق نیز اقدامات اولیه در این زمینه را آغاز کرده است.
   
  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: دولت عراق مطالعاتی را با همکاری‌ دانشگاه‌های این کشور در دست اجرا دارد که مشاوران ایرانی نیز در آن دخیل هستند.
   
   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
27304870
اکنون :
20