جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 37932
  تاریخ انتشار : 20 آبان 1392 21:34
  تعداد بازدید : 718

  پیگیری قوه قضاییه در خصوص معوقات بانکی

  سخنگوی قوه قضاییه گفت: پرونده سعید مرتضوی در حال رسیدگی است.

   

  7-111.jpgبه گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای درباره پرونده مرتضوی که مورد سوال یکی دیگر از خبرنگاران بود، اظهار کرد: پرونده قبلی آقای مرتضوی در دیوان عالی کشور بوده و هنوز از دیوان برنگشته است. در پرونده جدید آقای مرتضوی، پالیزدار شکایتی را مطرح کرده است و مرتضوی در یک نوبت به دلیل اینکه در تهران نبوده، در دادسرا حضور نیافته و این پرونده همچنان در حال رسیدگی است.

  سخنگوی قوه قضاییه در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه روزانه 53 نفر از انسان‌ها بر اثر آلودگی هوا فوت می‌کنند آیا مرگ‌های خاموش این چنینی را پیگیری می‌کنید؟ گفت: کارهای فراوانی در زمینه آلودگی هوا انجام شده و همچنان ادامه دارد، ولی باید تلاشمان را بیشتر کنیم به خصوص دولت باید در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشد.

  وی افزود: اقدامات فراوانی برای پالایش، سالم‌سازی هوا و جلوگیری از آلودگی هوا انجام می‌شود و سازمان‌های ذیربط مانند سازمان استاندارد، محیط‌ زیست و نیروی انتظامی و ... تلاش‌های فراوانی را در این زمینه انجام داده‌اند، ولی نمی‌توان به طور قطع گفت که هوا صد در صد سالم است.

  محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری درباره آخرین وضعیت لیست بدهکاران بانکی و اینکه کارگروهی که باید معوقات بانکی را پیگیری می‌کرد در چه وضعیتی است؟، گفت: دادستان کل کشور دو سه اقدام در این زمینه انجام داده است. در اولین قدم مدیرعامل بانک‌ها را دعوت کردیم و از آنها خواستیم دو اقدام را انجام دهند. در اولین اقدام، اینکه نتوانند معوقه‌ای را از این به بعد وصول کنند، نداشته باشند و اقدام دیگر بانکها در خصوص کسانی است که ارایه تسهیلات به آن‌ها طبق روال قانونی نبوده و هم بانکها و هم کسی که تسهیلات دریافت کرده، مقصر هستند.

  وی افزود: افرادی هم طبق روال قانونی از بانک تسهیلات گرفتند، اما در زمان پرداخت با مشکلاتی روبه‌رو شدند و بدون اینکه مقصر باشند نتوانستند طلب خود را پرداخت کنند. در این زمینه اقدام دیگر ما برای کمک به بانکها این بود که بانکها در هر جایی که نتوانستند اسامی این افراد را اعلام کنند، قوه قضاییه به کمک آنها می‌آید.

  محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: اقدام دیگر ما این بود که از کسانی که معوقاتی سنگینی داشتند دعوت کردیم تا قبل از اینکه اقدامات قضایی در خصوص آنها انجام شود معوقات خود را پرداخت کنند و در قدم دیگر به همه بانک‌ها اعلام کردیم اسامی تمام بدهکاران بانکی خود را اعلام کنند که با کمال تاسف بعضی از بانک‌ها همکاری لازم را در این زمینه نداشتند و لیست‌هایی که به ما اعلام شد با لیستی که از بانک مرکزی ارسال می‌شد، متفاوت بود.

  وی خاطرنشان کرد: در نهایت لیستی را تهیه کردیم و به دادستان تهران ارائه دادیم و پرونده در این زمینه تشکیل شده است و همچنان آن را پیگیری می‌کنیم. تاکنون در مورد این که معوقات بانکی کم شده یا خیر و آیا معوقات به بانکها پرداخت شده است، گزارشی به دادستان کل کشور ارائه نشده است.

  سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: مرحله چهارم و اقدام دیگر ما برای کمک به بانکها این است که پیگیری کنیم آیا بدهکاران بانکی واقعا بدهی خود را تسویه کرده‌اند یا خیر و آیا تاکنون موجودی بانک‌ها زیادتر شده است؟، اکنون گزارشی اولیه از مرحله چهارم در کمک به بانک‌ها گرفته‌ایم که نشان می‌دهد میزان معوقاتی که پرداخت شده خیلی کم نشده و پرداخت واقعی معوقات بانکی در حال بررسی است.

  محسنی‌اژه‌ای درباره اقدامات دستگاه قضایی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز،‌ بیان کرد: قاچاق کالا مسلما جرم است و به تولید اقتصاد کشور لطمه می‌زند و قابل تعقیب است و مرتکبان اینگونه جرایم باید مجازات شوند.

  وی با اشاره به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: این ستاد زیر نظر دولت است و بخشی از مسائل مربوط به قاچاق کالا را دنبال می‌کند. دولت می‌داند قاچاق کالا چه ضررهایی برای کشور دارد؛ بنابراین تلاش بیشتری کند و جلوی اقدامات قاچاق کالا را در داخل و خارج کشور بگیرد.

  سخنگوی قوه قضاییه افزود: بخشی از مسائل مربوط به قاچاق کالا بر عهده سازمان تعریزات حکومتی و زیر نظر دولت است، اما نمی‌توانیم بگوییم که سازمان تعریزات و ستاد قاچاق کالا و ارز زیر نظر دولت هستند و قوه قضاییه تکلیفی در این زمینه ندارد.

  وی با بیان اینکه قاچاق کالا لطمات زیادی را به کشور وارد می‌کند، ادامه داد: دادستان‌های ما در شهرهای مرزی مانند بندرعباس و مرزهای آبی تلاش می‌کنند قاچاقچیان کالا را بگیرند و با آنها مبارزه کنند، ولی رسانه‌ها در این زمینه حساس نیستند و پیگیری این موضوع را نمی‌کنند.

  محسنی‌اژه‌ای درباره آخرین وضعیت طرح ثبت اموال مسوولان که سوال یکی از خبرنگاران بود گفت: این طرح در مجلس شورای اسلامی تصویب شد ولی شورای نگهبان آن را خلاف دانست و اکنون طرح مذکور در مجمع تشخیص مصلحت است. اینگونه مسائل باید به صورت شفاف اجرایی و پیگیری شود و ما بیش از آن که نیاز به تعدد قوانین مختلف داشته باشیم نیاز به اجرای خوب قوانین داریم.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28118862
اکنون :
10