جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 37907
  تاریخ انتشار : 20 آبان 1392 15:20
  تعداد بازدید : 687

  هشدار حقوق بشری ها در مورد بحران انسانی در آفریقای مرکزی

  در پی ادامه خشونت و درگیری میان گروه های مسلح و نیروهای امنیتی و آفریقای مرکزی، دفتر حقوق بشر سازمان ملل و عفو بین الملل در مورد نقض حقوق بشر در منطقه هشدار دادند.

   

  سرویس: معارف و حقوق - حقوقي و قضايي

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناوی پیلای کمیسیونرعالی حقوق بشر سازمان ملل هشدار داد: درگیری‌های اخیر در آفریقای مرکزی موجب وخیم‌تر شدن اختلافات میان جوامع مختلف بر سر مسائل مذهبی و نژادی شده است که می‌تواند موجب تضعیف بیشتر این کشور شود.

  وی ادامه داد: سال‌هاست که اقلیت‌های مذهبی و قومی قبیله‌ای مختلف در آفریقای مرکزی در کنار هم زندگی می‌کنند اما پیش از اینکه این خشونت‌ها و دشمنی میان گروه‌ها از حد کنترل خارج شود باید به آن رسیدگی کرد.

  دسامبر گذشته این اختلافات به بالاترین حد خود رسید اما بعدتر در ماه ژانویه با اعلام آتش‌بس درگیری‌ها متوقف شد. دو ماه از پیمان صلح میان گروه‌های شورشی و دولت نگذشته بود که ائتلاف شورشی سلکا حملات جدیدی را آغاز کرد و کنترل پایتخت این کشور را به دست گرفت.

  رییس‌جمهور آفریقای مرکزی مجبور شد پس از این حادثه پایتخت را ترک کند.

  سازمان عفو بین‌الملل پس از بررسی تصاویر ماهواره‌ای جدید از این کشور گزارش داد که در جریان درگیری‌های اخیر آفریقای مرکزی 485 خانه تخریب شده است که ساکنان آن مجبور شده‌اند برای فرار از خشونت و درگیری به نقاط دیگر پناه ببرند.

  معاون سرپرست برنامه‌های حوزه آفریقا در عفو بین‌الملل ابراز نگرانی کرد که این تصاویر نشان دهنده تاثیرات مخرب درگیری‌های اخیر در آفریقای مرکزی است اما میزان واقعی تاثیرات انسانی آن توسط تصاویر ماهواره‌ای قابل مشاهده نیست.

  از این رو وی از مقامات این کشور و جامعه بین‌الملل خواست تا هر چه فوری گروه‌های مسلح را به دلیل نقض گسترده حقوق بشر در مناطق تحت درگیری که ممکن است جزو جنایات علیه بشریت محسوب شود مسئول بدانند و آفریقای مرکزی را از وضعیتی که در آن گیر افتاده است نجات دهند.

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که برخی از این حملات با انگیزه‌های انتقام‌جویانه بوده است. در نهم سپتامبر 2013 یک گروه مسلح که با نام «آنتی بالاکا» شناخته می‌شوند حملاتی را علیه یک محله مسلمان‌نشین صورت دادند که سه مسلمان در جریان این حملات کشته و خانه‌های برخی دیگر به آتش کشیده شد.

  ائتلاف سلکا در پاسخ به این حملات به مسیحیان یورش بردند و دست کم 10 تن را به قتل رساندند. آنها همچنین خانه‌های مسیحیان را به آتش کشیدند.

  از زمان شدت یافتن اختلاف و درگیری در آفریقای مرکزی در دسامبر 2012 تاکنون صدها هزار تن در داخل مرزهای این کشور بی‌خانمان شده و حدود 60 هزار تن نیز به کشورهای همسایه گریخته‌اند. مردم این کشور اکنون با بحران آوارگی و ناامنی مواجه هستند.

  همچنین بر اساس این گزارش، از دسامبر گذشته تاکنون صدها غیرنظامی کشته و هزاران تن هدف شکنجه و دیگر انواع خشونت و رفتارهای خشن و غیرانسانی از جمله تجاوز و آزار و اذیت‌های جنسی قرار گرفته‌اند. به نظر می‌آید که بخشی از این آزار و اذیت‌ها به صورت هدفمند و علیه یک گروه اقلیت خاص صورت می‌گیرد.

  عفو بین‌الملل از مقامات آفریقای مرکزی خواست تا به صورت آشکار و بدون هیچ ابهامی هرگونه نقض حقوق بشر از سوی گروه‌های مسلح و یا نیروهای امنیتی را محکوم و مسئولان این حوادث را مجازات کند. این سازمان علاوه بر این حمایت و ارائه خدمات به قربانیان را خواستار شد.

  عفو بین‌الملل در پایان از اتحادیه آفریقا و سازمان ملل نیز خواست تا اقدامات موثرتری را برای حمایت از غیرنظامیان در این کشور به کار گیرند و برای پایان بحران انسانی کنونی و نقض حقوق بشر در آفریقای مرکزی قانون و نظم را در این کشور اجرا کند.

  همچنین بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، ناوی پیلای در سخنانش به حادثه کشتار مردم یک روستا در 26 اکتبر که اغلب قربانیان را زنان و کودکان تشکیل می‌دادند اشاره کرد و گفت این حادثه نشان دهنده میزان خشونت‌ها در این کشور است.

  کمیسیونر عالی حقوق بشر یادآور شد: این غیرنظامیان هستند که در آتش این اختلافات می‌سوزند و قربانی می‌شوند از این رو مقامات آفریقای مرکزی باید تحقیقات کامل و عادلانه را برای بررسی این گزارشات آغاز کنند.

  وی همچنین در مورد گزارشات بازداشت‌های غیرقانونی و شکنجه در زندان‌های مخفیانه در پایتخت این کشور هشدار داد و رسیدگی فوری مقامات به این اتهامات را خواستار شد.

  بر اساس این گزارش، هم‌اکنون حدود یک میلیون نفر در آفریقای مرکزی در معرض گرسنگی و کمبود غذا قرار دارند که با توجه به وخامت اوضاع و از بین رفتن بخش زیادی از مزارع این وضعیت بدتر نیز خواهد شد.

  منبع: ایسنا


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28119085
اکنون :
13