جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 37906
  تاریخ انتشار : 20 آبان 1392 15:17
  تعداد بازدید : 481

  سنت ازدواج زودهنگام دختران، چالش وزارت حقوق بشر یمن

  وزارت حقوق بشر یمن اعلام کرد که با همکاری پلیس مانع از برگزاری مراسم عروسی یک دختربچه 9 ساله در این کشور شده است.

   

  13-11.jpgبه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزارت حقوق بشر یمن اعلام کرد: برای اولین بار توانسته است از برپایی مراسم عروسی یک دختربچه که قرار بود روز جمعه به ازدواج مردی هم سن و سال پدرش در بیاید جلوگیری کند.

  مساله ازدواج دختران کم سن و سال در یمن به تازگی مورد توجه مدافعان حقوق کودک و حقوق بشر قرار گرفته است و ماجرای ازدواج این دختربچه اتفاق تازه‌ای نیست.

  بسیاری از خانواده‌های یمنی حاضرند در برابر گرفتن مبلغی به‌عنوان مهریه که در بعضی مواقع اندک است، دختران کم سن خود را به عقد مردی بزرگسال در بیاورند.

  ماجرای این ازدواج از این قرار بود که یکی از مقامات وزارت حقوق بشر یمن در مورد برگزاری یک مراسم عروسی در یکی از شهرهای جنوبی مطلع شد که عروس تنها 9 ساله بوده است، از این رو وی رسیدگی به آن را در اولویت کاری خود قرار داد. وی سپس با همکاری پلیس منطقه توانست مانع از ادامه مراسم شود و پدر این دختربچه را متقاعد کرد که اجازه ازدواج دخترش را ندهد.

  «اکنون برابری» یک گروه مدافع حقوق زنان است که پیش از این گزارشی را در ارتباط با موارد متعدد ازدواج دختران کم سن وسال در یمن منتشر کرده بود. بر اساس این گزارش، وفا نام دختر بچه‌ای 11 ساله است که با مردی 40 ساله ازدواج کرد. این گروه وکیلی را برای انجام مراحل طلاق وفا به استخدام درآورده است.

  فائزه 11 ساله یکی دیگر از قربانیان ازدواج‌های زودهنگام در یمن است که به دلیل سن کم و مشکلات جسمانی پس از ازدواج در کودکی جان خود را از دست داد.

  سلوا 12 ساله، نام یکی دیگر از این دختربچه‌هاست که برای رهایی از ازدواج اجباری دست به خودکشی زد و پس از سقوط از پشت‌بام منزل کشته شد.

  چندی پیش ازدواج دختربچه 8 ساله در یمن واکنش‌های زیادی را برانگیخت. وی نیز به‌دلیل جراحات ناشی از ازدواج زودهنگام جان خود را از دست داد، اتفاقی که مقامات رسمی آن را به کلی رد کردند.

  بر اساس گزارش شبکه بی‌بی‌سی، حوریه شهور وزیر حقوق بشر یمن برای قانونی کردن حداقل سن ازدواج تلاش‌های بسیاری کرده است. وی امیدوار است که وزارت دادگستری به زودی پیش‌نویس این قانون را ارائه دهد.

  فعالان حقوق زنان نیز در این میان برای مبارزه با سنت ازدواج زودهنگام دختران تلاش‌های زیادی داشته‌اند، اما معیارهای سنتی و رهبران مذهبی و قبایل همواره بر صحیح بودن این سنت تاکید داشته و می‌گویند با هر قانونی که مانع از ازدواج دختران زیر 18 سال شود مقابله خواهند کرد.

  فعالان می‌گویند تا زمانی که قانونی برای جلوگیری از این پدیده تصویب نشود، سرنوشت دختران یمنی به همین صورت باقی خواهند ماند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
27731903
اکنون :
9